Pohybující se vlajka

Unreal


Nežli začnete dělat vlajku udělejte si texturu, já sem si pro příklad udělal texturu o velikosti 64x128, udělejte ji jako *.pcx a 256 barev. (model sem udělal taky 64x128x1)

Potom si v Maxku nebo Milku vymodelujte vlajku a dejte jí texturu. Lepší bude Maxko, lépe se vám bude dělat prvotní modelování, nezapomeňte na uvw maping. A vyexportujte to do *.3ds. Následně si otevřete Milka a naimportujte *.3ds souboru. Nastavte vlajce texturu a upravte umístění, pokud se vám naimportovala třeba naležato.
Teď si napravo klikněte na Joint, a přidejte jeden na střed vlajky a druhý nahoru, důležitý je pro nás ten horní protože ten bude dělat kývaví pohyb vlajky.
Teď klikněte na Select a ještě na Vertex, dál klikněte na záložku Joints a klikněte na ten druhý Joint. Po kliknutí by se vám měl označit červeně. Teď v nějakém okně, ne v tom 3D, označte všechny vertex body vlajky a napravo v záložce Joints klikněte na Assign. Tím jste přiřadili všechny vertex body tomu duhému Jointu. Radši si vaši práci uložte :-) Teď klikněte dole vpravo na na tlačítko Anim a nastavte třeba 30.
Na záložce Model klikněte na Rotate, měli byste mít pořád označený druhý Joint, a z původní rovné polohy nakloňte vlajku do první pozice odkud se bude hýbat a pak klikněte nahoře v menu Animate na Set Keyframe.
Teď si dolní posuvník který ukazuje frejmy popotahněte na frejm 15 kde bude další pozice vlajky po zhoupnutí, otočte vlajku do této nové pozice a opět klikněte nehoře v menu na Set Keyframe. !!!Pokud byste na Set Keyframe neklikly a posunuly posuvník frejmů hned dál tak se vám pozice neuloží a vrátí se do poslední uložené pozice.!!!
Teď posuňte posuvník na poslední frejm 30 a vlajku zase do první pozice a opět Set Keyframe. !!!Animace musí mít počáteční pozici, středovou a konečnou, pokud byste vynechali konečnou, tak by to pak v animaci rychle přeskočilo a vypadalo by to strašně.!!!
Uložte si práci a vyexportujte do *.3d souborů. V souboru *.uc pro kompilaci musíte přidat řádek s touto animací, vepište ho pod řádek kde je SEQ=All, v podstatě ho můžete zkopírovat ale už tu animaci musíte pojmenovat třeba SEQ=idle. Jméno animace pak musíte dopsat do kódu který udělá stálé opakování animace při určité rychlosti viz. další obrázek.
Dopište jméno adresáře zase do unreal.ini, zkompilujte ucc.exe a pusťte editor. Otevřete si Mesh Viewer a najděte si vaší vlajku, nechte to otevřené a v classes v dekoracích klikněte na vaši vlajku pravím tlačítkem a zvolte default properties. Tady se nastaví už jen pár věcí aby vlajka byla funkční. V Advanced dejte bStatic na False, v Display dejte Draw Type na DT_Mesh a do Mesh dejte tu vaši vlajku, mělo by stačit kliknout na USE, protože ji máte otevřenou tak se tam sama vepíše. Pak jen dole klikněte na SAVE a najděte si package se jménem vaší vlajky a uložte. !!!Pokud by se stalo že ve hře bude textura horizontálně otočená tak stačí když si tu vaší jen v nějakém grafickém programu taky otočíte, třeba v tom ve kterém jste ji dělali.!!! Když to všechno dobře nastavíte tak se vám vlajka objeví v editoru a i ve hře bez problémů. Tenhle model je dělaný normálně z 6ti stran, ale vlajku klidně můžete udělat jenom z pár face (1 strana) i kvůli zátěži na level, a klidně z více jointů a udělat realističtější pohyby,
 
Soubory ke stažení:
Objekt v MilkShape3D
Celý adresář pro kompilaci
Ukázkoví level
 

LionSoft 1995 - 2004  Richard Kadeřábek  webmaster@unrealeditor.cz