MilkShape 3D - Obecný popis

MilkShape 3D


Nahoře jsou nástroje kde je například export/import objektů, uložení apod. Napravo jsou nástroje pro úpravu modelu, textur a kostí pro pohyb (Joints). Dole je nástroj pro vytváření pohybů objektu, animace. A pak jsou tu čtyři editační okna, při defaultním nastavení je první ze předu, druhý nahoře z boku, dolní ze shora. A poslední 3D okno vám slouží k tomu abyste váš model hned mohli vidět jak vypadá nebo se hýbe. Samozřejmě rozložení jednotlivých oken si můžete změnit podle sebe.
 
Pohybování co se týče čtyř oken je snadné, obzvláště když máte myš s kolečkem nebo kuličkou. Ve třech šedých oknech kolečkem nebo kuličkou zoomujete a když zmáčknete kolečko tak s oknem pohybujete nahoru a dolu. V okně 3D otáčíte pohled levým tlačítkem myši a zoomujete taky kolečkem nebo přes SHIFT.
 
A teď jednotlivé nástroje na pravé straně.
V první záložce MODEL jsou hlavní ovládací tlačítka která budete stále používat. SELECT - označí části nebo celého objektu, MOVE - pohyb částí nebo celím objektem, ROTATE - otáčení částí nebo celím objektem, SCALE - zvětšování nebo zmenšování části nebo celého objektu. VERTEX - vložení vertex bodů, FACE - vytvoření face pomocí jednotlivích vertex bodů, SPHERE - vložení koule, GEOSPHERE - vložení jiné koule (má míň vertexů a míň face než normální koule a má všude stejný tvar), BOX - vložení kostky, CYLINDER - vložení válce, EXTRUDE - prodloužení označených face do tvaru který mají (funguje i na samostatně vložené vertex body spojené do face), JOINT - vložení kostí a kloubů (jointů).
 
Funkce EXTRUDE:
 
V druhé záložce GROUPS se pracuje se skupinami. Hodí se vám to v případě že na model chcete dát víc než jednu texturu. Označíte si část modelu na kterou chcete dát jinou texturu a kliknete jen na REGROUP a tím se vám vytvoří skupina pro ten daný kousek objektu který si následně můžete otexturovat.
 
Pak tu máme záložku MATERIALS, zde jsou textury. Když děláte nový model tak tu samozřejmě nic není, kliknete na NEW a tím vytvoříte nový materiál, pak jen v okénku material kliknete na tlačítko kde je <none> a najdete si na disku vaší texturu. Když jí pak chcete umístit na model, tak si označte model nebo část modelu, to můžete taky v záložce groups, no a pak jen kliknete na tu texturu a dole na ASSIGN a textura se vám objeví na modelu. !!! Pokud jste importovali objekt z 3D Studia Max nezapomeňte že z Maxka když exportujete objekt jako *.3ds tak nesmíte zapomenout dát na objekt UVW MAPPING jinak se vám žádná textura na objektu v milku ani po kompilaci nezobrazí. Pokud zapomenete dá se ještě funkcí v TILE TEXTURE MAPPER v milku udělat to že že ji uvidíte ovšem asi ji přesně nenastavíte kde by měla normálně být a nemusí správně sedět na objektu. !!! Taky si zde můžete dělat průhledné části modelu což mi ovšem nikdy nefungovalo pokud sem si to předtím neudělal jako normální RayTraced materiál v Maxku.
 
V záložce JOINTS pracujete jenom s jointy a s přiřazováním jointů k vertex bodům. Když chcete přiřadit nějaký joint skupině vertexů, třeba noze postavy, tak nejdřív kliknete a tím označíte daný joint a pak si prostě označíte potřebný vertex body a kliknete v záložce JOINTS na ASSIGN a je to. Pak klikněte někam stranou ať odznačíte vybranou část a hned se můžete přesvědčit jestli se vám to správně přiřadilo. Klikněte zase na ten joint a pak na tlačítko SelAssign a tím se vám označí všechny vertex body přiřazené právě označenému jointu.
 
Jak správně SELECTovat? Když kliknete na SELECT tak vám dole objeví čtyři tlačítka: Vertex, Face, Group a Joint. Podle toho co zrovna chcete označovat si vyberte. Vertex - vertex body, Face - jednotlivé face v modelu, Group - skupiny vytvořené v modelu a Joint - jointy v modelu. Hlavně nezapomeňte že zde musíte stále překlikávat podle toho co zrovna chcete dělat. Když zapomenete nebo nedokliknete jak se mi občas stane, tak se vám stane to že zrovna si označíte nějaký počet třeba vertex bodů a pak s nimi chcete třeba pohnout ale nedokliknete a jste pořád ve stavu označování a divíte se proč s tím nehýbete a ještě navíc se vám zrušil váš výběr. Takže pozor při klikání.
 
Při používání funkcí MOVE, ROTATE a SCALE můžete vše dělat normálně ručně ale u těchto funkcí vám tam naskočí dole tři hodnoty, X, Y a Z. Můžete to tedy posunovat změnou některé z těchto hodnot když to chcete obzvláště přesně. já osobně jsem to párkrát použil ale jen když sem to potřeboval fakt přesně. Ono taky ale není moc potřeba to používat pokud si naimportujete nějaký už hotoví objekt a v podstatě jen upravujete textury a animujete model.

 
To je asi tak všechno co byste měli vědět jak a kde co najít, další popisy už budou konkrétně zaměřené na určité věci.
 

LionSoft 1995 - 2004  Richard Kadeřábek  webmaster@unrealeditor.cz